Adapter do programowania kontrolerów AVR

Jest bardzo tani (24 zł) programator kontrolerów AVR onazwie USBASP. Służy on do bezpośredniego programowania kontrolerów ATTiny i ATmega oraz naprawiania bootloadera Arduino.

Z jednej strony podłączasz go do komputera przez USB, a z drugiej przez specjalne złącze do kontrolera. To specjalne złącze sprawia wielu z was kłopot, ponieważ jest dość nietypowe. Nie jest jak ICSP w Arduino, ani wygodne jak gniazda goldpin z opisem.

Programatora nie zaprojektujemy od nowa bo raczej taniej nie wyjdzie, ale jest coś co ułatwi korzystanie z obecnego USBASP.

Jest to płytka adaprtera AVR ICSP. Z jednej strony ma miejsce na kłopotliwe gniazdo programatora. Z drugiej wychodzi standardowe złącze ICSP do którego można podłączyć bezpośrednio Arduino.

Wygodnym dodatkiem jest boczne złącze z opisanymi sygnałami. Pozwala łatwo podłączyć się bezpośrednio do programowanego kontrolera.

Do płytki trzeba wlutować wtyki goldpin do złącz ICSP i programatora.
W boczne złącze możesz wlutować wtyk goldpin i wpinać adapter bezpośrednio do płytki stykowej. Możesz też wlutować gniazdo goldpin i wpinać przewody bezpośrednio do adaptera.

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.