NAMF-2020-46rc5

Dziś na serwerze z aktualizacjami umieściłem nowa wersję firmware. 46rc5 przynosi dwie istotne zmiany.

Czujnik BH1850FVI mierzy natężenie światła, było sporo pytań kiedy oficjalnie pojawi się dla niego wsparcie. No to już prawie oficjalnie, bo na razie tylko na kanale beta. Czujnik trzeba podłączyć do zasilania, I2C, żółty kabel może zostać luzem, będzie na domyślnym adresie 0x23.

Nie trzeba ustawiać adresu I2C, NAMF sam próbuje najpierw 0x23 a jeśli nie uda sie inicjalizacja to próbuje drugi adres, 0x5C.

Dane są zbierane i wysyłane do większości API (poza Sensor Community, bo ono nie obsługuje na razie takiej wielkości fizycznej). Pozostałe API nie korzystają jeszcze z tej wielkości. InfluxDB oczywiście przyjmie dane i jeśli masz np Grafanę, to zrobisz wykres.

Skoro większość API tego nie obsługuje, pojawia się pytanie po co? Dane są dostępne lokalnie (w /data.json), także świetnie się nadaje to do integrowania z Home Assistant czy Domoticz.

Druga zmiana jest dla wszystkich którzy lubią “więcej danych”. Od teraz NAMF mierzy czas potrzebny do wysłania danych dla każdego API – poza Sensor Community API. To ostatnie jeszcze nie jest mierzone, bo w odróżnieniu od pozostałych wysyłanie danych do SC jest bardziej rozrzucone po kodzie NAMF oraz wymaga oddzielnego wywołania dla każdej raportowanej wielkości fizycznej. Pomyślę też nad tym, ale na razie, dla pozostałych API podawany jest kod HTTP zwrócony przez API i czas ile całość zajęła (tylko dla ostatniego wywołania). Dane są dostępne tylko w interfejsie HTML, na stronie /status.

One Reply to “NAMF-2020-46rc5”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.