Identyfikator z Defcon

Defcon to konferencja dla Hackerów odbywająca się co roku w Las Vegas. Prezentowane są tam niezwykłe osiągnięcia odkrywców, którzy dokopali się do ukrytych funkcji sprzętu i oprogramowania.

Konferencja jest znana z tego, że kilku z jej uczestników zostało aresztowanych zanim zdążyli zrobić prezentację swoich odkryć.

W tym roku na uczestników czekał kolejny wyjątkowy identyfikator.

image
Zdjęcie pochodzi z serwisu Hackaday

Ma on:

  • 8 diod świecących
  • 6 przycisków dotykowych
  • wyjście USB
  • komunikację za pomocą podczerwieni
  • dużo złącz wyprowadzeń kontrolera
  • zasilanie 3 bateriami AAA

Jak przystało na tematykę konferencji identyfikator ma w sobie sporo tajemnic, które odkrywamy dekodując sposób świecenia diod, dotykając przycisków i odczytując dane z USB.

Identyfikatory “mogą się ze sobą łączyć i komunikować” za pomocą podczerwieni.

Ciekawy jest też kontroler zastosowany na płytce. Jest nim Propeller 8×32. To dość nowatorski układ zawierający w sobie 8 rdzeni kontrolera i interpreter specjalnego języka programowania. Jego ideą było zrobienie takiego kontrolera, który nie potrzebuje wielu specjalistycznych peryferiów jak różnego rodzaju standardy magistral albo PWM. Każdą z tych czynności możemy lepiej zaprogramować wykorzystując jeden z rdzeni.

Dodatkową ciekawostką dotyczącą procesora jest to, że jego specyfikacja została otwarta na licencji GNU GPL 3.0. Teraz każdy może zaprogramować układ FPGA by działał jak ten procesor. A jeśli starczy mu zasobów i umiejętności to dodać więcej rdzeni albo nowe ciekawe instrukcje procesorów.

Budowa i oprogramowanie identyfikatora są otwarte i udokumentowane na forum producenta kontrolera Propeller.

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.