BH1750 czyli o świetle i NAMie

Jak pisałem przy okazji NAMF-2020-46rc5 dodałem wstępną obsługę czujnika natężenia światła otoczenia – BH1750FVI, który w formie modułu jest dostępny na Nettigo. Podłączenie jest dość proste, bo sensor pracuje na szynie I2C, nie ma kolizji adresów, gładko. Ale podłączenie to jedno, a wystawienie go na światło to druga sprawa.

Najprościej (kwestia utrzymania względnej szczelności obudowy NAM, zwłaszcza od góry) byłoby zostawić sensor w środku. Ale czy jego wskazania będą miały jakiś sens? Zwłaszcza, że od długiego już czasu do każdego NAMa dodawana jest ochronna naklejka.

Dlatego, wyniki kilkudniowych testów! Jeden sensor został pozbawiony kopułki rozpraszającej światło i umieszczony pod pokrywką, na której jest standardowa naklejka. Drugi, przez rozszczelniona obudowę został wystawiony nad NAMem. Mówimy o dwóch różnych NAMach, wiszących jeden obok drugiego.

Oba NAMy znajdują się na wschodniej ścianie budynku, pod dachem, więc rozszczelnienie obudowy jednego nie stwarza problemu. Jaki rezultat?

Dzień słoneczny (31.03.2024)
Dzień pochmurny (3.04.2024)

OK. Pierwsze wyniki – stosunek odczytu wartości tego z BH1750 na zewnątrz do tego “pod” naklejką jest mniej więcej stały, między 8.1 a 8.8. Czyli np jak ten wewnątrz pokazuje 138 to ten na zewnątrz 1167 luxów. I zarówno w dzień słoneczny jak i pochmurny ten stosunek jest zachowany.

Wstępny wniosek? Spokojnie można wsadzić BH1750 do środka obudowy i nie przejmować się kłopotami z wyprowadzeniem sensora na zewnątrz. Bo uszczelnić nie tylko obudowę NAM trzeba jak i kopułkę BH1750 – która jest nałożona na wcisk i to taki niezbyt silny…. Wygląda na to, że rule of the thumb będzie – pomnożyć odczyt przez 8.5 jeśli sensor jest wewnątrz obudowy z naklejką. Muszę to przemyśleć, bo dotąd nie było takiej opcji “modyfikowania” odczytu.

Jeszcze trochę poobserwuję zachowania sensorów – raz, w słoneczny dzień dzielnik spadł do 7.5, ale wydaje mi się, że to było w momencie gdy słońce przestało już świecić bezpośrednio na “zewnętrznego” BH a ten schowany w obudowie był jeszcze w słońcu. To z oczywistych względów zaburzyło stosunek wartości odczytów z obu sensorów.

W kwestii czujników natężenia światła – dobra wiadomość jest też już taka, że niezawodne aqi.eco już wspiera odczyty natężenia światła! Dziękujemy!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.