Wyświetlacz bąbelkowy w magnetofonie

Dawno, dawno temu programy do komputera trzymało się na kasetach magnetofonowych. Na kasecie mogło zmieścić się około kilkunastu programów. Żeby wczytać odpowiedni, trzeba było przewinąć kasetę do odpowiedniej pozycji. Za znalezienie tej pozycji odpowiedzialny był mały mechaniczny licznik.

Na niemieckiej stronie Retro Computer, jest świetny projekt modyfikacji magnetofonu od Commodore. Polega na zastąpieniu mechanicznego licznika elektronicznym.

Projekt opiera się na opisanym wcześniej wyświetlaczu bąbelkowym oraz kontrolerze ATtiny 2313.

Zasada działania jest prosta. Mechanizm magnetofonu obraca papierowym kołem. Koło ma zadrukowany na czarno fragment. Na to koło “patrzą” fotoelementy (zestaw diody świecącej i fototranzystora). Gdy nad fotoelementem przechodzi biała część to światło się odbija i fototranzystor przewodzi. Gdy nad elementem jest zadrukowany na czarno fragment to światło się nie odbija i fototranzystor nie przewodzi prądu.

Zestaw 2 optoelementów pozwala na określenie kierunku obrotu przez sprawdzanie na którym pierwszym się zmieni stan przewodzenia. Dzięki temu kiedy przewijasz taśmę do przodu licznik dodaje obroty, a jeśli przewijasz do tyłu licznik odejmuje obroty.

Projekt jest świetny, ale mam pewien twórczy niedosyt. Gdyby dodać tranzystor sterujący silnikiem, można zrobić automatyczne przewijanie do wybranego programu. Numer obrotów mógłbym ustalać 4 przyciskami dla każdej cyfry. Mógłbym dodać jeszcze NFC z zapisem obrotów każdego programu na kasecie.
Tak wiem poniosła mnie wyobraźnia 😉

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.