NAMF-2020-31 – SPS30 i inne nowości

Dziś opublikowaliśmy nową wersję oprogramowania NAMF. Ponad miesiąc przerwy, ale w kodzie wiele się wydarzyło. Teraz napiszę co z punktu widzenia użytkownika się zmieniło. Detale techniczne opiszę w oddzielnych wpisach (ale najpierw i tak dokumentację na GitHub trzeba będzie najpierw uzupełnić, więc proszę o cierpliwość).

Co nowego?

Po pierwsze SPS30! To czujnik pyłów zawieszonych, oferujący pomiar ilości (!) i stężenia pyłów od kategorii PM1 do PM10 po drodze z PM2.5 i PM4. Ponadto, układ wentylacyjny i laser pozwalają nawet na 8 lat ciągłej pracy.

SPS30 obsługiwany jest przez I2C, nie przez Serial, wiec możesz mieć podłączony do jednego sensora zarówno SDS011 i SPS30 i porównywać wyniki. AQI.eco już odbiera dane od sensorów z SPS30, jednak jeśli jest obecny w jednym i SDS011 i SPS30 to chyba pokazywane są tylko dane z SPS30. Jeśli potrzebujesz obu to potrzebujesz np swojego Influxa i Grafany:

Widać, że SPS30 pokazuje równiej (tutaj PM10), może cykliczna praca SDS011 (vs stała SPS30) się do tego przyczynia. Planujemy test porównawczy, a jakże.

Jeśli zechcesz skonfiguroać SPS30, to zobaczysz, że jego konfiguracja jest na dole, w oddzielnym formularzu na stronie konfigu czujnika. A to dlatego, że SPS30 jest obsługiwany w nowym planiście NAMa (scheduler). Szczegóły techniczne nie są istotne teraz, ale po pierwsze – mamy dzięki temu większą swobodę i elastyczność w wywoływaniu odczytu. W konfiguracji podajesz co ile sekund ma być zapisywany pomiar. W momencie wysyłania danych do Luftdaten czy AQI.eco pomiary zostaną wysłane uśrednione z całego okresu.

W tej sekcji pojawił się też kolejny byt – Watchdog. Po prostu – pinger. Pinguje (sprawdza łączność) z podanym adresem co kilka minut. Jeśli na 10 pingów mniej niż 5 zakończy się sukcesem, po kolejnej minucie spróbuje ponownie. Brak sukcesu – jeszcze jedna próba i jeśli ta trzecia się nie powiedzie – sensor zostanie zrestartowany.

Jak widać z powyższego zrzutu ekranu, jeśli chodzi o uporządkowanie tłumaczeń i poprawę UX jeszcze jest sporo do zrobienia.

Nowa era

Kolejna zmiana dotyczy automatycznych uaktualnień:

Dotąd można było po prostu włączyć aktualizacji bądź jej nie włączać. Teraz dodaliśmy różne kanały, dzięki czemu użytkownicy będą mogli korzystać z różnych wersji firmware.

Oprócz kanału stable jest kanał beta i alfa. Tak, to znaczy, że NAMF osiągnął ten moment, że wszystkim użytkownikom sensorów NAM, korzystających dotychczas z instalowanego domyślnie NAMF-2019 udostępnimy wkrótce ścieżkę automatycznej migracji do NAMF-2020.

Dla niech będzie kanał stable – rzadsze nowe wersje ale już z dobrze przetestowanym firmware. Beta – tutaj będzie leżakował kod uznany za warty wprowadzenia do stable. Kto potrzebuje pilnie nowych ficzerów lub chce brać udział w testowaniu stabilności nowych wersji – dla niego ten kanał.

Kanał alfa jest dla nas, piszących to oprogramowanie. Tutaj będą wszelkie eksperymenty, testy. Nie używaj tego kanału, jeśli nie wiesz co to znaczy 🙂

Co dalej?

W najbliższych planach jest uporządkowanie tłumaczeń, usunięcie trochę nadmiarowych komunikatów diagnostycznych na Serialu, no i przygotowanie do migracji ze starszego FW do nowego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.