Tapuino – emulator magnetofonu do C64

Ponieważ “Gimby nie znajo” zacznę od historii.
Najpopularniejszym komputerem przez całe lata ‘80 był Commodore C64. Gdy go wymyślono miał całkiem niezłe możliwości. Dziś nie ma ich z czym porównać, bo nawet stare telefony są od niego lepsze, a Arduino jakieś 64 razy wydajniejsze. C64 do dziś jest używany przez fanów retro gier z europy środkowej i bliskiego wschodu, gdzie zdobył największą popularność. Używają go też muzycy chiptune (jak Lukhash) oraz demoscenowcy.

Z resztą sam zobacz co można wycisnąć z 1 MHz procesora i 16 kolorów. Dla zrozumienia klimatu jest to nagranie z pokazu na żywo.

Fani retro grania na oryginalnej maszynie mają coraz trudniej. Dyskietki i kasety z grami w wielu przypadkach nie dają się już odtworzyć. Dlatego w internecie powstają ich kopie cyfrowe do odtwarzania w emulatorach.

Powstają też przystawki do starych komputerów umożliwiające wgrywanie programów z nowocześniejszych nośników jak karty Flash SD. Na początku  przystawki były dość drogie, jednak społeczność Open Hardware zrobiła tańsze odpowiedniki na Arduino.

Historia tych odpowiedników uzmysławia jakie zalety ma otwartość projektu. Na początku powstało Uno2iec i Uno2tap udające stacje dysków oraz magnetofon. Te projekty wniosły do społeczności opis jak komunikować Arduino z C64. Uno2tap było na tyle niedoskonałe, że wymagało komputera, który wysyłał dane przez USB.

Zdjęcie pochodzi z bloga 1337 Beef

Na bazie tych projektów powstał kolejny – Tapuino, który nie wymaga już komputera, a grę do wczytania wybiera się na wyświetlaczu za pomocą przycisków.

Do zbudowania urządzenia potrzebne są:

  • Płytka Arduino
  • 4 przyciski
  • Optoizolator/Transoptor
  • Wyświetlacz obsługiwany przez LiquidCrystal z interfejsem I2C/TWI
  • Czytnik kart SD

Urządzenie odczytuje z karty pamięci SD standardowe pliki kaset TAP. W obecnej wersji umożliwia także zapis do nich. Ciekawe co powstanie na bazie tego projektu.

sprae

One Reply to “Tapuino – emulator magnetofonu do C64”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.