Automatyczne nagrywanie lecących samolotów

Na świecie mamy wiele ciekawych hobby. Należą też do nich miłośnicy rozmaitych środków transportu. Kolekcjonują nagrania swoich ulubionych pojazdów, dowiadują się dużo o ich działaniu i historii. Niektórzy tworzą na tej podstawie symulatory lub modyfikacje oddające idealnie wrażenia z kierowania pojazdem.

Wcześniej dokumentowanie pojazdu wymagało szczęścia lub znajomości w dyspozytorni. Dziś dzięki GPS i ogólnie dostępnym informacjom można nasze łowy zautomatyzować.

Simon Aubury wykonał takie urządzenie, do automatycznego namierzania i nagrywania okolicznych samolotów pasażerskich.

Urządzenie składa się z Raspberry PI, kamery, serwomechanizmów, wyświetlacza oraz odbiornika DVB-T na chipsecie RTL2832U.

Zasada działania jest teoretycznie prosta. Samoloty pasażerskie mają specjalne urządzenie, które nadaje ich położenie oraz znak rozpoznawczy dla ośrodków kontroli lotów. Dane te są otwarte i każdy może je odbierać mając odpowiedni odbiornik.

Właśnie taki odbiornik można sobie zbudować taniego dongla USB DVB-T z układem RTL2832U. Układ ten to SDR – Software Defined Radio. Jest to odbiornik radiowy, którego zasada działania nie opiera się na cewkach, kondensatorach i rezystorach, ale na programowym dekodowaniu sygnału radiowego. Dzięki temu można przeprogramować radio, by zamiast odbierać naziemną telewizję cyfrową, odbierał różne komunikaty w dość szerokim zakresie częstotliwości.

Simon oprócz odbierania danych z samolotu postanowił je wykorzystać do stworzenia urządzenia automatycznie kierującego ruchem kamery nagrywającej przelatujące w okolicy samoloty.

Części do projektu możesz kupić w naszym sklepie Nettigo.pl

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.