Podłączenie klawiatury od Amigi do PC dzięki Arduino Leonardo

Arduino Leonardo ma sprzętową obsługę portu USB. Dzięki któremu może udawać klawiaturę, pada i inne urządzenia podłączane przez to złącze.

Dziś gratka dla wielbicieli retro komputerów i starych klawiatur mechanicznych. Jeśli nie pasują one do waszych nowoczesnych PC, możecie zrobić do nich przejściówkę na USB wykorzystując Arduino Leonardo.

Forum Arduino to całkiem niezły zasób wiedzy na temat pomysłów i ich realizacji. Jeden z wątków na który natrafiłem opowiada o tym jak podłączyć klawiaturę od Amigi 500, 1000, 2000 do PC. Jest tam kod źródłowy i rozpiska podłączenia złącza klawiatury do Arduino.

AMIGA 500/1000/2000 Keyboard Interface

Na podobnej zasadzie możesz podłączyć starą, wygodną klawiaturę mechaniczną od oryginalnego IBM PC ze złączem DIN i cieszyć się niezapomnianymi klikami klawiszy.

Oczywiście podłączanie do PC to tylko wierzchołek góry lodowej. Ciekawszym pomysłem będzie podłączenie takiego zestawu do Raspberry Pi i schowania wszystkiego w dość przestronnej obudowie Amigi 500.

Klawiatury od innych komputerów podłącza się trochę trudniej. Zwykle mają bezpośrednio wyprowadzone wyjścia matrycy klawiszy. Jeśli znajdziesz schemat takiego komputera i starczy pinów w Arduino to nie powinno być problemów. Możesz mieć np. Rabarbarowe Atari, albo C64.

Podobnie można wykorzystać Arduino Leonardo do podłączania prez USB starych kontrolerów gier do wykorzystania w emulatorach.

AMIGA 500/1000/2000 Keyboard Interface na forum Arduino

Arduino Leonardo w sklepie Nettigo

sprae

One Reply to “Podłączenie klawiatury od Amigi do PC dzięki Arduino Leonardo”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.