BeRTOS – system operacyjny na ATmegi

Na Arduino świat zastosowań wbudowanych się nie kończy. Na szczęście, bo byłby to bardzo mały świat 🙂 Jeżeli interesuje Cię coś dalej niż Arduino, to w którymś momencie możesz zacząć pisać oprogramowanie w C/C++ bezpośrednio na ATmega328, z pominięciem Arduino IDE (i jego bibliotek). Jeżeli sądzisz że będziesz musiał wtedy wszystko pisać od zera, to jesteś w błędzie.

Oczywiście – możesz wszystko sam pisać, ale jeżeli chcesz skorzystać z gotowych rozwiązań to BeRTOS pewnie będzie dla Ciebie interesujący. W skrócie, BeRTOS to:

  • open source (GPL, ale można “bezpiecznie” na nim budować aplikacje komercyjne)
  • system operacyjny czasu rzeczywistego (RTOS)
  • można pisać programy na różne procesory (głównie Atmela, ale nie tylko)
  • nie jest to samo jądro systemu operacyjnego – jest do niego sporo modułów do obsługi I2C, SPI, innych, obsługi grafiki, czy innych użytecznych algorytmów (oczywiście dostępność i użyteczność poszczególnych modułów zależy od procesora)

Jak to działa? Jest dostępny program z interfejsem graficznym, który pozwala wygenerować szkielet programu – wybiera się platformę, na którą ma działać program, kompilator C/C++, moduły z których chce się korzystać. Wizard generuje nam katalog z wszystkimi potrzebnymi plikami do rozpoczęcia pracy.

Z BeRTOS jeszcze nie korzystałem w praktyce ale na pewno warto przyjrzeć się stronie projektu. Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo dobra dokumentacja. Po pierwszych doświadczeniach na pewno podzielę się wrażeniami z używania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.