Dziś na serwer trafiły pliki binarne dla wersji NAMF-47rc2 (oczywiście – w kanale aktualizacji beta). Przynosi ona dość istotne nowości. Pierwsza, którą docenią zwłaszcza ci którzy mają rekuperację w swoich domach.
Jeśli Twój NAM wyposażysz w restartera SDS011 to w konfiguracji SDS możesz ustawić alarm włączający się zadaną wartość PM2.5 lub PM10.

Uwaga – umknął mi fakt, że zmieniłem pin 1 na pin 7, więc opis w konfiguracji nie jest właściwy, ale że odkryłem to po wystawieniu binarek, to dopiero w wersji rc3 to się zmieni. Przy takich ustawieniach pin 7 restartera (na drabince golpin pin najbliżej zielonej diody) przejdzie w stan wysoki przy 55 µg/m³ a wyłączy się ponownie gdy PM2.5 spadnie do 45 µg/m³. Można wybrać PM10 jako wartość do śledzenia. Alarm sygnalizowany jest przez stan wysoki na tym pinie (czyli 3.3V).
Jeżeli masz w domu mechaniczną wentylację możesz w ten sposób otrzymać informację o potrzebie jej wyłączenia gdy powietrze jest złej jakości. Wyprowadź ten sygnał na zewnątrz (nie zapomni o “pobraniu” również GND ze złącza EXT lub któregoś z gniazd HX) i możesz sterować urządzeniem.
Podobne rozwiązanie możesz osiągnąć korzystając z automatyki domowej (czy to Home Assistant czy Domoticz), są też gotowe komercyjne rozwiązania. Tutaj przewagą jest prostota – jeśli nie masz HA/Domoticza to też będzie działać. Jako że działa to lokalnie, nie wymaga to dostępu do chmury jak to ma w przypadku niektórych rozwiązań które spotkasz u konkurencji.
LoRaWAN
Pojawił się oczekiwany przez niektórych od dłuższego czasu zestaw NAM 0.4 – oparty o ESP32 i działający w LoRaWAN. Zestaw jest jeszcze w wersji beta, ale jeśli ktoś jest mocno zainteresowany przetestowaniem – to zapraszam. Wersja NAMF-47rc2 pozwala już skorzystać z LoRaWANu – wystarczy że jesteś w zasięgu sieci The Things Network. Druga dobra wiadomość dotycząca TTN jest taka, że poza byciem w zasięgu nie potrzebujesz dodatkowej infrastruktury – Tomek Rękawek, autor serwisu aqi.eco dodał integrację, która pozwala wysyłać dane z TTN do aqi.eco! Ale o szczegółach, to napiszę na Starter Kit, opisując konfigurację. Na razie dostępna jest instrukcja lutowania zestawu NAM 0.4.
DNMS – walcz z hałasem!
Kolejna duża nowość – to wsparcie dla DNMS! Digital Noise Measurement Sensor to jest, jak sama nazwa wskazuje, czujnik mierzący natężenie hałasu. No i od wersji 47rc2 jest już obsługiwany przez NAM.

Na dokładkę – lada dzień w sprzedaży u nas pojawi się zestaw do zlutowania, który pozwoli zbudować taki czujnik.