ZE25a-O3 – pierwszy rzut oka na ozon.

Od niedawna w naszej ofercie jest nowy sensor Winsena – ZE25a-O3. Jest to sensor O3, czyli ozonu. Jak w opisie produktu wspomniałem, jakiś rok temu testowaliśmy ZE27-O3. Jednak tamten mający rozdzielczość 10 ppb (o ile dobrze pamiętam) to nie było to na co czekałem.

ZE25a-03 ma tą zaletę, że jego protokół UART jest wspólny z ZE27, więc mogłem skorzystać ze kodu napisanego rok temu podczas testów ZE27. Wystarczyło skorzystać z rozebranego NAMa jako platformy testowej, trochę gorącego kleju, ucięcie kabla dołączonego do sensora i proszę:

Po kilku godzinach działania (wartości w ppb):

W najbliższych planach – wsadzić dla porównania ZE27 obok i zobaczyć jak wyglądają odczyty. Drugi test – to wziąć kolejny sensor ZE27 i wystawić w pobliżu ruchliwej drogi. W tej chwili, sensor jest wystawiony w miejscu gdzie źródeł ozonu specjalnie nie ma. Ogród, z dala od ruchu samochodowego.

Dziś tego nie zdążyłem zrobić, ale na ile rozumiem specyfikę pomiaru trzeba dodać czujnik temperatury i ciśnienia, bo te dwie wartość wprost wpływają na przeliczenie wartości ppb na µg/m³.

Nikt pytania na razie nie zadaje, ale… skoro na płycie NAMa jest test, to czy planuję umieszczenie wsparcia w NAMF?

Nie powiem, jest to interesujący parametr. O3 w naszym otoczeniu to głównie wynik rozpadu tlenków azotu (NOx) ze spalin pod wpływem światła słonecznego. Nie trzeba mówić, że latem może to być problem w terenie gdzie występuje ruch samochodowy.

Temat chyba jest warty zbadania, bo jeśli dobrze liczę to wskazania na poziomie 105 ppb przy obecnym ciśnieniu i temperaturze to ok 200 µg/m³. Sporo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.