Prawdziwy komputer na nadgarstku

Pierwszy raz, kiedy uruchomiłem emulator procesora 6502 na Arduino, razem z językiem BASIC ogarnęło mnie niesamowite uczucie. Z jednej strony to powrót do dzieciństwa, do początków programowania. Z innej to niedowiarstwo, że w tak małym Arduino mieści się to, co kiedyś zajmowało całe biurko i przynosiło mnóstwo frajdy. Przecież to niemożliwe! 😉

Ostatnio pojawił się wysyp projektów idących jeszcze dalej. Do małych płytek Arduino UNO bohaterowie DIY dodali jeszcze więcej niespodzianek.

DAN64

Jest to komputerek oparty na Arduino UNO. Ma wbudowany emulator procesora 6502, język BASIC i monitor języka maszynowego. Ma wyjście obrazu typu Composite Video, dzięki któremu podłączysz komputerek do telewizora. Obsługuje klawiatury do PC z wtykiem PS2. Dodatkowym atutem jest obsługa magnetofonu. Może zapisywać i odczytywać programy za pomocą tych kultowych pisków, trzasków i zgrzytów.

Ponieważ Arduino miało zbyt mało pamięci by rozwinąć skrzydła, Juan Martinez – autor dodał jej więcej. Układ Microchip 23LCV512, podłączony do SPI zapewnia dodatkowe 64 KB RAM.

Arduino UNO jako APPLE II

Damian Peckett poszedł odrobinę dalej i postanowił stworzyć emulator realnego komputera jakim jest Apple II. Jest to pierwszy masowo produkowany komputer Apple, który stworzyli jego legendarni twórcy Jobs i Wozniak.

Jego emulator opiera się na Arduino UNO. Tym razem obraz wyświetlany jest na monitorze VGA. Klawiatura jak poprzednio to standard PS2. Jak w oryginalnym komputerze emulator obsługuje głośniczek do generowania dźwięków i wejście magnetofonowe do odczytywania programów Apple.

Apple II jako zegarek

W serwisie Instructables użytkownik Aleator777 zamieścił projekt, który jest satyrą na nowy produkt firmy Apple – zegarek.
Zegarek Apple 2 nie emuluje realnego komputera, ale sprawia wrażenie jakby napędzał go komputer Apple II. Autor nie miał czasu by stworzyć prawdziwą emulację.

W środku znajduje się już wydajne maleństwo – płytka kontrolera Teensy 3.1. Dodatkowo jest tam wyświetlacz 1,8″, odtwarzacz MP3, głośnik, akumulator LiPo, enkoder obrotowy i ładowarka indukcyjna. Zegarek, jak przypada na prawdziwy smartwatch działa jedynie 3 godziny ;-).

Myślę, że projekty są bardzo inspirujące. Szczególnie ten ostatni czeka na ciebie, byś dopisał mu prawdziwy emulator. Teensy 3.1 ma wydajność, aż nadto.
Jeśli chciałbyś powtórzyć jeden z tych wyczynów lub stworzyć własny – części do niego kupisz w sklepie Nettigo.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.