Powiększanie zasięgu NRF24L01

Jak pisaliśmy kilka dni temu w nasze ręce wpadł opis jak zwiększyć zasięg modemów NRF24L01. Najczęściej spotykany moduł jest wyposażony jest w antenę wbudowaną w płytkę PCB

Zwiększenie zasięgu miało być zrealizowane w następujących krokach:

  • odciąć oryginalną antenę, przerywając w tym celu ścieżki na płytce
  • dolutować przewody
  • wygiąć je w odpowiedni kształt i przyciąć do właściwej długości
  • PROFIT!

Szczegółowo ten proces jest opisany na tym Instructable.

Jaki rezultat?

Zrobiliśmy to i zaczęliśmy testy. Pierwsze rezultaty były fatalne, modemy miały gorszy zasięg niż te nie modyfikowane. Dokładniej – na takim samym dystansie między modemami (dużo) więcej pakietów było gubionych przez zmodyfikowane moduły.

Sprawdziliśmy jeszcze raz i okazało się, że przycięliśmy za długie przewody. Po ich przycięciu do długości podanych w Instructable sprawa zaczęła wyglądać lepiej.

Ponieważ pogoda się pogorszyła, w deszczu nie bardzo mieliśmy możliwość sprawdzenia zasięgu w otwartym terenie. Zamiast tego zrobiliśmy następujący test:

Do Raspberry podłączyliśmy zmodyfikowany moduł NRF, ustawiliśmy je na sztywno (korzystając z naszego NRF Hata). Następnie dwa tinyBrd ustawiliśmy obok siebie. Jedno z nich miało moduł poprawiony a drugie oryginalny. Modemy znalazły się dwie kondygnacje niżej niż Raspberry, więc oddzielone zostały dwoma solidnymi stropami.

Wgraliśmy na tinyBrd nasz program testujący jakość połączenia i zostawiliśmy na kilkadziesiąt godzin. Rezultat jest następujący:

Para NRF niemodyfikowany/NRF modyfikowany zanotowała 29% strat pakietów a para zmodyfikowanych NRF zanotowała 21% strat.

Wnioski

Rezultat modyfikacji jest na plus, ale nie jest to różnica powalająca.

Co jeszcze możemy zrobić? Po pierwsze, wydaje się, że dipol musi być zrobiony naprawdę dokładnie. Ciekawi mnie czy skrócenie lub zrobienie go 1mm dłuższy będzie miało wpływ. Planuję zrobić też test w otwartej przestrzeni. Pogoda jest lepsza, ale jesteśmy obecnie zajęci innymi rzeczami. Gdy znajdziemy kilka godzin wolnego czasu to na pewno spróbujemy sami jak to jest…

[Witek]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.