Snap4Arduino – następca S4A

Opisując wczoraj Scratch dla Arduino – S4A czułem, że projekt mimo, że funkcjonalny to jest nieco opuszczony. Dziwiło mnie, że nikt nie zrobił poprawek do starego firmware dla Arduino do komunikacji z programem. To nie jest trudne.

Przeglądałem blog projektu i okazało się, że autorzy pracują nad czymś nowszym. Nowy projekt nosi nazwę Snap4Arduino. Środowisko jest bardzo podobne do Scratch, tak więc nikt nie będzie czuł się zagubiony.

Snap4Aruino na razie jest w wersji Alpha i u mnie był dość niestabilny. U ciebie może będzie lepiej, bo ja mam również system operacyjny w wersji testowej co pewnie pogłębiło niestabilność #życieNaKrawędzi ;-).

Program można pobrać ze strony projektu:

Działa z systemami operacyjnymi Windows, Linux i OS X.

By móc połączyć się z płytką kontrolera wymagane jest wczytanie do niej protokołu Firmata. To standardowy protokół obsługujący chyba wszystkie płytki Arduino i zgodne z nimi czyli np. Teensy.

Żeby go wczytać, wybierz w Arduino IDE menu: Plik > Przykłady > Firmata > StandardFirmata i wgraj do swojej płytki.

Snap4Arduino dzięki Firmata pozwala na dowolne wykorzystanie pinów kontrolera i  ich obsługa jest 7x szybsza niż w poprzednim projekcie.
Dodatkową zaletą jest to, że projekt został napisany w NodeJS, co pozwala na łatwe dodawanie klocków i rozwijanie programu.

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.