Raspberry PI nadaje zdjęcia przez radio
Czym Malina może nas jeszcze zaskoczyć? Pewnie znajdzie się coraz więcej rzeczy. Z połączenia różnych drobnych projektów powstają coraz większe. Taki projekt chciałbym dziś opisać.
Dawno dawno temu, za wielkim morzem dziennikarze mieli problem. Jak wysłać zdjęcie wydarzenia do redakcji oddalonej o kilkaset lub kilka tysięcy km?
Ktoś wpadł na pomysł by wysyłać je telefonem, albo radiostacją. Wystarczy skanować zdjęcie i zamieniać każdy punkt z jasności na dźwięk.
Tak narodził się standard SSTV.
Skaner wyglądał bardzo DIY. Była obracająca się ze stałą prędkością puszka, do której ścianek przylegało zdjęcie. Po zdjęciu przesuwał się światłoczuły element (fototranzystor). Puszka była umieszczona na śrubie, tak że element skanując linie obrazu przemieszczał się coraz bardziej w dół.
Standard był na tyle udany, że umieszczono go w satelitach pogodowych, wysyłających zdjęcia Ziemi pod nimi do analizy chmur. Dziś można ten obraz odebrać z niektórych satelitów za pomocą SDR z przerobionego dongla USB do odbierania telewizji cyfrowej oraz odpowiedniej anteny.
Wracając do tematu. Użytkownik portalu Element14 o nicku gpolder postanowił powtórzyć te wyczyny za pomocą Raspberry PI.
- Zamiast skanera użył kamery podłączonej do maliny. Za jej pomocą zrobił zdjęcie i zapisał je w pliku PNG. Służy do tego polecenie “raspistill”.
- Wykorzystując projekt “pisstv” zamienił zdjęcie na serię dźwięków odpowiadającym jasności.
- Do nadawania dźwięków za pomocą fal radiowych użył projektu PiFm. Przerobił go na pasmo krótkofalarskie 2m (144 MHz).
Projekt PiFm zasługuje na osobny akapit. Jest to bardzo prosty nadajnik radiowy z Rasbperry PI. Wymaga tylko wetknięcia kawałka przewodu do odpowiedniego pinu na złączu GPIO. Oryginalnie projekt był przeznaczony do nadawania piosenek mp3 z Maliny do radia FM.
Taki sygnał autor odbiera za pomocą radiostacji i komputera PC obserwując co przyłapała kamera.
Oczywiście transmisja jest bardzo powolna, gdyż wykorzystuje tylko wąskie pasmo dźwięków słyszalnych przez człowieka. Jest za to fajną ciekawostką i daje dużo satysfakcji.
Może ktoś zrobi pseudo satelitę SSTV podczepiając takie Raspberry do balonu?
- Raspberry Pi Slow Scan Television (SSTV) Camera na portalu Element14
- Strona projektu Pisstv na portalu Github
- Strona projektu PiFm
- Raspberry PI w sklepie Nettigo
sprae