Raspberry Pi jako nadajnik obrazu z drona

Jakiś czas temu interesowałem się FPV. To takie hobby w którym do zdalnie sterowanego samolotu lub wielowirnikowca doczepia się kamerę i patrzy na świat z jego punktu widzenia, niczym pilot.

Na początku używało się do tego systemów kamer płytkowych  z nadajnikami, pierwotnie przeznaczonymi do monitoringu. Ci bardziej utalentowani konstruktorzy wykorzystywali kontrolery, takie jakie znajdują się w Arduino. Za ich pomocą czynili prawdziwe cuda. Tworzyli systemy instrumentów pokładowych nakładające na obraz z kamery różne informacje o locie. Niektórzy budowali też systemy autopilotów, wyciskając możliwości tamtych kontrolerów na maksa.

Dziś mamy wydajne i tanie Raspberry Pi, do którego można podłączyć kamerę. Znalazłem projekt, który za pomocą tej niewiarygodnej płytki potrafi transmitować obraz i nakładać na niego dane z instrumentów pokładowych.

Obraz transmituje w sieci WiFi za pomocą protokołu UDP w formacie H264.

Zatem jeśli budujesz robota, drona lub cokolwiek innego co wymaga monitorowania przez kamerę z danymi telemetrycznymi na obrazie – masz już gotowca.

Projekt RaspiFPV na Github

Rasbperry PI w sklepie Nettigo

Kamera do Raspberry Pi w sklepie Nettigo

Kamera do filmowania nocą do Raspberry Pi w sklepie Nettigo

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.