Przeniesienie systemu YUN na kartę microSD

Arduino YUN jest wygodnym połączeniem Linuxa z Arduino Leonardo. Jednym z mankamentów gołego Arduino YUN jest mała ilość miejsca na dysku flash wbudowanym w YUN (ok 7 MB). Można to łatwo zmienić, korzystając z karty microSD.

image

W tym celu trzeba przygotować Arduino YUN do pracy z kartą. Nie jest to skomplikowane, ale kilka kroków jest niezbędne.

Po pierwsze Arduino YUN musimy mieć pod ręką, procedura zmiany jest przystosowana do zrobienia tego korzystając z podłączenia kablem USB, nie da się tego zrobić przez WiFi (tzn korzystając z gotowca od Arduino Team).

Po drugie Arduino musi być skonfigurowane tak, aby mieć dostęp do Internetu. Podczas procedury przenoszenia systemu ściągnie kilka programów.

Gdy te warunki są spełnione, ściągnąć trzeba szkic YunDiskSpaceExpander (jeżeli link nie działa, to strona z której został pobrany to http://arduino.cc/en/Tutorial/ExpandingYunDiskSpace) i umieścić go w folderze z Waszymi szkicami.

Podłączamy Arduino YUN kablem USB, czekamy aż się uruchomi, wsadzamy kartę microSD, ładujemy szkic do Arduino, uruchamiamy monitor portu szeregowego. Upewnić się trzeba, że jest ustawiony na prędkość 115200 oraz tryb wysyłania znaku nowej linii po naciśnięciu Enter (opcja Newline).

Odpowiadamy na pytania, w tym dotyczącym ilości megabajtów jest pewna pułapka 😉 Pytanie nie dotyczy ile miejsca na karcie ma zająć YUN. Po zakończeniu procesu karta zostanie podzielna na dwie części jedna zostaje zajęta na system plików YUN a druga część sformatowana zostanie tak by ‘zrozumiał’ ją komputer z Windowsem. O rozmiar tej drugiej części pyta się szkic. Czyli jeżeli mamy kartę 8 GB i podamy rozmiar 2048MB (2G) karta zostanie podzielna na część 6 GB na której będzie system plików dostępny dla Arduino YUN, a 2GB będą przeznaczone na system plików rozumiany przez Windowsa. Dzięki temu możemy przenosić jakieś dane między YUN a komputerem (przekładając kartę SD).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.