Okulary wirtualnej rzeczywistości z kartonu

Google I/O to impreza dla programistów używających różnych technologii Google. Jak co roku po głównej prezentacji uczestnicy dostali kilka prezentów. Jednym z nich było tajemnicze kartonowe pudełko.


Zdjęcie pochodzi ze strony Google Cardboard

Jak się potem okazało pudełko było zestawem do budowy własnych gogli wirtualnej rzeczywistości.
Ich działanie opiera się na umieszczonym w środku smartfonie, który wyświetla osobny obraz dla każdego oka. Przed ekranem znajdują się soczewki asferyczne, które sprawiają, że obraz wyświetlany na ekranie nie rozmazuje się z bliskiej odległości.

Zdjęcie pochodzi ze strony Google Cardboard

Oprócz sprytnego modelu okularów, znajdują się tam jeszcze inne elementy. Jest tag RFID, który informuje telefon o włożeniu go do okularów. Jest magnes przesuwany za pomocą palca. To taki wirtualny przycisk, który informuje aplikację, że reagujemy na to co wyświetla. Jak spust aparatu fotograficznego, albo przycisk w padzie. Magnes odczytywany jest za pomocą cyfrowego kompasu w telefonie.

Programiści Google nie zapomnieli również przygotować narzędzi dla innych twórców oprogramowania. Stworzyli toolkit CardboardVR dla Androida do łatwego zaprogramowania aplikacji dla okularów. Załatwia on wszystkie potrzebne sprawy z ich obsługą. Od odpowiedniego przekształcenia obrazu dla soczewek, poprzez odbieranie pozycji głowy, aż po reakcję na magnetyczny przycisk.

Chip RFID ma mieć również funkcję obsługi innych okularów, stworzonych przez inne firmy. Ma uwzględniać różne rodzaje soczewek i inne szczegóły, tak by telefon łatwo mógł dostosować swój obraz automatycznie.

Zdjęcie pochodzi ze strony Google Cardboard

Google stworzyło kilka aplikacji demonstrujących działanie VR. Jedną z fajniejszych jest rozszerzeie dla Google Maps, które wyświetla w 3D funkcję Street View. Można tak ciekawiej “zwiedzać” miejsca sfotografowane przez samochody Google.

Jeśli masz odpowiednie narzędzia, to na stronie okularów zostały udostępnione wszelkie plany ich budowy, łącznie z linkami do zakupu potrzebnych elementów. Podobno pojawiły się już gotowe zestawy innych producentów w cenie kilkunastu dolarów.

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.