ODROID-W małe i lepsze Raspberry PI

ODROID to seria bardzo wydajnych i małych płytek na procesorach ARM do uruchamiania desktopowych wersji Linuksa w różnych urządzeniach. Zwykle mają one bardzo mało pinów GPIO.

W zaprezentowanej właśnie nowej płytce ODROID-W producent poszedł nieco inną drogą. Twórcy postanowili zrobić niemal idealny klon Raspberry PI w innym formacie.

image
Zdjęcie pochodzi ze strony Hardkernel

Płytka jest kompatybilna z Raspberry PI model B. Ma ten sam procesor, taką samą ilość pamięci, złącze GPIO i kamery. Nie ma złącza Etheret, audio i video. Jest za to dużo mniejsza. Jej rozmiary to 60×36 mm.

image
Zdjęcie pochodzi ze strony Hardkernel

Z racji rozmiarów musiano zastosować złącze micro SD znajdujące się na środku płytki oraz micro HDMI. Za to do dyspozycji mamy aż 36 pinów cyfrowych GPIO. Dodatkowo są 2 wejścia analogowe. Opcjonalnie można wlutować złącze USB Host.

Ciekawym rozwiązaniem jest przystosowanie płytki do zasilania z akumulatora typu LIPO przez specjalne złącze. Jest też dodatkowe złącze do baterii podtrzymującej czas w zegarku.

Producenci twierdzą, że jej zastosowanie to urządzenia ubieralne i internet rzeczy. Ja jednak myślę, że twórcy DIY znajdą dla niej jeszcze więcej zastosowań jakich się nawet nie spodziewałem. Przecież pasuje prawie idealnie do wczorajszego projektu oprogramowania dla dronów.

Wszystko ro za jedyne $30.

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.