Modem radiowy nRF24L01

Modem NRF24L01+ służy do tego, by zamiast łączyć wiele urządzeń przewodami, wykorzystać do ich komunikacji niewidzialne fale radiowe.

image

Modem działa w paśmie 2,4 GHz i ma zasięg 100 m. Pozwala na komunikację z prędkością 250 kbps, 1 lub 2 Mbps. Taka prędkość pozwala nawet na przesłanie materiału video 720p w jakości znanej z Youtube.

Urządzenie podczas pracy pobiera mniej prądu niż pojedyncza dioda LED. Podczas odbioru jest to 12 mA, a podczas nadawania 11 mA. Dostępne są też automatyczne stany oszczędzania energii. Pobiera podczas pracy w nich 320 µA (kiedy dane czekają na wysłanie). 26 µA (kiedy nie ma czego wysyłać), 0,9 µA (w trybie wyłączenia).

Modem możesz zasilać napięciem od 1.9 do 3.6 V. Jego wejścia do komunikacji tolerują poziomy logiczne o napięciu 5 V. Więc bez problemu podłączysz je do większości popularnych płytek kontrolerów.

Pasmo na którym pracuje modem podzielone jest na 125 kanałów (osobnych częstotliwości). Pozwala to stworzyć właśnie tyle niezależnych sieci tych urządzeń w jednym miejscu.

Na jednym kanale każdy modem ma swój adres. A właściwie może mieć do 6 adresów. Adresy to numery dzięki którym możesz wybrać konkretne urządzenie w sieci, które ma odebrać dane.

Adres może mieć długość od 3 do 5 bajtów. Daje to adresy od 24 do 40 bitów. Przy najmniejszym adresie jest to 17 mln kombinacji. Dłuższy adres jest raczej do nadawania urządzeniom nazw tekstowych (5-literowych).

Modem automatycznie sprzętowo tworzy pakiety danych. Ty wysyłasz mu tylko to co chcesz wysłać pod konkretny adres. Modem zaś sam tworzy zaadresowany pakiet danych, zabezpieczony przed błędami sumą kontrolną CRC. Sam też dba, żeby pakiet dotarł do adresata. Gdyby wystąpiły jakieś błędy ponawia wysyłanie danych. Gdy transmisja się uda modem docelowy odsyła automagicznie potwierdzenie.

Urządzenie komunikuje się z kontrolerem za pomocą interfejsu SPI. Potrzebuje do tego 5 wyprowadzeń.

Modem kupisz w naszym sklepie Nettigo

W kolejnych częściach zrobię opis wyprowadzeń modemu, oraz sposób podłączenia do Arduino, Teensy 3.1 i Raspberry PI. Do przykładów programowania użyję biblioteki RF24.

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej, o czym nie zamierzam wspominać, zapytaj w komentarzach.

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.