Modem radiowy nRF24L01 – podłączenie do ATtiny

Jeśli chcesz zbudować możliwie tanie i proste urządzenie z modemem nRF24L01, ten rozdział jest la ciebie. Dziś podłączenie modułu do kontrolerów ATtiny.

Podłączenie modemu jest jak zwykle proste. Wymaga tylko połączenia tych samych sygnałów do siebie.

image

Kontrolery ATtiny możesz programować za pomocą Arduino IDE i specjalnego programatora. Programator możesz też zrobić z tradycyjnego Arduino, wgrywając do niego program ArduinoISP i odpowiednio łącząc z programowanym kontrolerem.
Informacje o tym jak to zrobić znajdziesz w Akademii Nettigo, jak i w innych czeluściach internetu.

ATtiny serii 25,45, 85 to kontrolery AVR w małej 8-nóżkowej obudowie. Różnią się głównie ilością pamięci programu Flash. Wielkość pamięci musisz dobrać do własnego projektu.

Podłączenie tego kontrolera do modemu zabiera niemal wszystkie wyprowadzenia. Teoretycznie nie zostaje nic do czego można podłączyć przycisk lub przekaźnik. Jedyny wolny pin to Reset.

Wymyśliłem, że może on służyć do projektów w których po podłączeniu zasilania do układu kontroler wysyła jakieś dane przez modem. Można go zastosować w przełącznikach krańcowych przy drzwiach – sygnalizacja otwarcia, lub pilotach z jednym przyciskiem, który jednocześnie podłącza zasilanie układu.

Oczywiście biblioteka RF24 współpracuje z tym kontrolerem. Jedyna różnica jest taka, że musimy ustawić w konstruktorze “RF24 radio(3, 4);”. Ponieważ sygnał CE jest podłączony do pinu cyfrowego 3, a sygnał CSN do pinu cyfrowego o numerze 4.

ATtiny serii 24, 44, 84 to wersje z większą ilością wyprowadzeń. Po podłączeniu modemu zostaje nam 6 pinów cyfrowych do wykorzystania. 3 z nich można wykorzystać jako wejścia analogowe.

Pozostałe piny to:

  • Wyprowadzenie 2 – jako pin cyfrowy 0
  • Wyprowadzenie 3 – jako pin cyfrowy 1
  • Wyprowadzenie 5 – jako pin cyfrowy 2
  • Wyprowadzenie 11 – jako pin cyfrowy 8 lub pin analogowy 2
  • Wyprowadzenie 12 – jako pin cyfrowy 9 lub pin analogowy 1
  • Wyprowadzenie 13 – jako pin cyfrowy 10 lub pin analogowy 0

Możesz je wykorzystać do podłączenia przełączników, czujników, przekaźników i innych podzespołów.

Budowanie obiektu “radio” – RF24 radio(7, 3);”.

Kontrolery ATtiny wraz z modemem radiowym powinno się zasilać napięciem od 2.7 do 3.6 V. W wersji kontrolerów “V” można obniżyć minimalny próg do 1.9 V.

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.