Hackuj odkurzacz

Firma iRobot ma ciekawy pomysł na platformę robota. Postanowili wykorzystać do tego gotowy produkt masowej produkcji – inteligentny odkurzacz.
Jest to bardzo dobry pomysł, bo obniża koszty produkcji. Producent skorzysta też pewnie na tym, że pozna wiele ciekawych pomysłów na wykorzystanie/usprawnienie urządzenia.

image

Platforma robota iRobot Create 2 – zdjęcie pochodzi ze strony iRobot.com

Hackowanie zaczyna się fajnym motywem – trzeba wywiercić otwór w zielonej osłonie. Pod otworem znajduje się gniazdo z interfejsem szeregowym. 

Do gniazda można wpiąć przewód USB i sterować platformą za pomocą komputera. Można też podłączyć tam Arduino, Raspberry Pi lub dowolną inną płytkę kontrolera obsługującego RS232 o poziomach logicznych 5 V.

Sterowanie jest proste. Polega na wysyłaniu przez interfejs szeregowy odpowiednich poleceń i odbierania wyników ich działania. Poleceń jest mnóstwo na każdą okazję.

Proste polecenia składają się na rozkazanie odkurzania lub zaplanowania pór dnia i dni w których ma pracować, aż po rozkaz automatycznego wpięcia się do ładowarki.

Trudniejsze polecenia to przetworzone dane z czujników. Służą do nawigacji robotem. Niektóre z nich to wykrywanie kolizji ze ścianą, wykrywanie, że koła nie dotykają ziemi lub rzeczy związane z obliczaniem przejechanej trasy z dokładnością do milimetra i kątem obrotu.

Są też polecenia sterowania wbudowanym wyświetlaczem i lampkami LED oraz klawiszami. Platforma ma też możliwość odbierania danych w podczerwieni z akcesoriów pomagających w nawigacji lub ładowarki. 

Najbardziej zaawansowane polecenia to ręczne odbierani nieprzetworzonych danych z czujników i sterowanie silnikami. Można też zbadać ile każde z urządzeń pobiera prądu oraz ile zostało prądu w akumulatorze.

Platforma wydaje się świetna dla majsterkowiczów. Jest wyposażona w dużą ilość czujników, a producent nie szczędzi możliwości ich kreatywnego wykorzystania w każdy możliwy sposób.

Cena urządzenia u producenta ustalona jest na $200 USD. Niestety na razie platforma nie jest dostępna poza Stanami Zjednoczonymi 🙁

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.