FreeRTOS na Raspberry PI

Domyślnym systemem Raspberry Pi jest Linux. To wielozadaniowy system o wielu fantastycznych możliwościach. Ma on jedną wadę – nie jest systemem czasu rzeczywistego. Nie ma pewności, że na zdarzenie takie jak naciśnięcie przycisku zareaguje z przewidywalnym odpowiednio krótkim czasem. Mówiąc po naszemu – ma lagi.

Jednym z rozwiązań jest ręczne programowanie systemu dla Raspberry, o czym pisałem jakiś czas temu. To rozwiązanie też ma pewnie wady bo nie jest zbyt elastyczne. Dodając kolejne elementy programu można wydłużyć czas reakcji.

Gry na Raspberry Pi bez Linuksa

Oprócz Linuksa istnieje wiele innych darmowych systemów operacyjnych, wyspecjalizowanych w innych niż on dziedzinach działania. Jednym z nich jest FreeRTOS – wielozadaniowy system czasu rzeczywistego na wiele różnych platform (nawet na AVR czyli Arduino).

Chciałbym cię poinformować, że jest też port FreeRTOS na Raspberry PI. System ten jest ciekawy nawet do zabawy i nauki bo jest prosty i każdy kto zna język C może w nim pogrzebać bez większych trudności. System zajmuje bardzo mało pamięci i uruchamia się szybko.

Co najważniejsze można w nim ustawiać elastycznie jak mają się wykonywać poszczególne procesy i z jakim przewidywalnym opóźnieniem mają działać. Można w nim pisać wielozadaniowe łatwo rozszerzalne programy bez utraty kontroli nad lagiem.

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.