Czemu powstało Arduino?

Jakoś nigdy nie interesowałem się Massimo Banzi – twórcą Arduino. Używam tej platformy bo jest wygodna w programowaniu i dobrze przemyślana. Na stronie ReadWrite.com trafiłem na wywiad z nim, który mnie wciągnął, 

Dowiedziałem się, jaka jest historia powstania Arduino i czemu to wszystko jest takie fajne i przystępne. Massimo po tym jak rzucił nudne studia na wydziale elektroniki, zaczął pracować w instytucie interaktywnego dizajnu Ivrea jako nauczyciel. Tam miał do czynienia z utalentowanymi ludźmi w różnych dziedzinach, którzy mieli w różnym stopniu opanowaną elektronikę.

Jego zadaniem było wyrównać ich poziom w dość krótkim czasie.

Problemem było to, że rożnego rodzaju platformy do nauki były drogie i skomplikowane w programowaniu. Próbując wyjść na przeciw temu zapotrzebowaniu, po serii rożnych prototypów wymyślili Arduino.

Cała historia jest kolejnym dowodem na to, że trzeba słuchać ludzi i starać się ułatwiać im życie, rozwiązując problemy z jakimi się stykają. Gdyby nie Arduino, by spełnić swoje marzenia o sterowaniu różnymi rzeczami musielibyśmy poświęcić znacznie więcej czasu na uruchamianie mikro-kontrolerów i nauczenie się, jak nimi sterować za pomocą rejestrów peryferyjnych o dziwnie brzmiących nazwach:

#include <avr/io.h>

DDRB |= _BV(PB5);
PORTB |= _BV(PB5);

Zamiast tego piszemy:

pinMode(13, OUTPUT);
digitalWrite(13, HIGH);

i sprawa załatwiona, dioda świeci.

W wywiadzie możesz się jeszcze dowiedzieć o tym jak powstała nazwa Arduino, co porabia jego twórca i co nas czeka w przyszłości.

Wywiad z Massimo Banzi na ReadWrite.com

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.