Beaglebone Black i QNX

Beaglebone Black to płytka z kontrolerem SoC od Texas Instruments. Jej zaletą jest to, że ma wyjście HDMI. Ethernet oraz 69 pinów GPIO z rożnymi sygnałami.

Gdyby nie to, że jest trudno dostępna i ma słabą dokumentację, mogłaby być hitem. Tak jest rarytasem dla hackerów, którzy na czuja odkrywają jej niezbadane możliwości ;-).

Na płytce działa oficjalnie Debian oraz Android. Programuje się głównie w NodeJS. Ale jak tona Linuksie, można użyć każdego języka.

Wydaje mi się, że jej kontynuacją będzie Arduino TRE, które ma mieć podobny kontroler i jest testowany przez społeczności Arduino i Beaglebone.

Jeden ze szczęśliwych posiadaczy tej płytki – McDracullo, który bloguje na portalu DobreProgramy postanowił podzielić się informacjami o instalacji na niej systemu operacyjnego QNX.

QNX to system oparty na mikro-jądrze. Jego nazwa wzięła się od słów “Quick UNIX”. Na początku był systemem do kontrolowania elektrowni atomowych. Sławę zyskał ponad 10 lat temu, kiedy jego twórcy wydali wersję, mieszczącą się na dyskietce. W nieco ponad 1 MB (megabajcie) nośnika znajdował się system operacyjny, graficzny interfejs użytkownika z oknami (Photon) oraz przeglądarka internetowa i sterowniki.
Dziś jest także używany w smartfonach BlackBerry, oraz samochodach.

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.