Adam Savage – 10 przykazań twórcy

Oglądałeś kiedyś Pogromców Mitów na Discovery?
Dwóch panów Adam i Jamie, którzy tworzyli wynalazki by udowodnić czy wydarzenia z różnych legend mogły być prawdziwe.

Po za programem zajmują się efektami specjalnymi w filmach. Mało kto wie, że Adam jest też szalenie utalentowanym konstruktorem. Ale o tym później.

Adam Savage wygłosił przemówienie na Maker Faire. Można je obejrzeć tu:

Określa w nim 10 przykazań twórcy:

 1. Zacznij coś robić. Może to być dowolna rzecz jaką sobie wymyślisz z dowolnej dziedziny. Człowiek różni się tym od zwierząt, że potrafi używać narzędzi i opowiadać historię. Więc stwórz historię twojej twórczości z użyciem narzędzi – nabierz doświadczenia.
 2. Zrób coś użytecznego. Coś co usprawni twoje życie. Zrób coś z rzeczami, których używasz na co dzień, by działały lepiej, używało się ich wygodniej i były przyjemniejsze w interakcji.
 3. Zacznij teraz! Pewnie masz różne umiejętności i masę pomysłów. Pewnie masz też masę wymówek o tym czemu ich nie zrealizować. Adam radzi by zacząć je realizować teraz, z rzeczy które masz pod ręką. On widział wiele wspaniałych przedmiotów zrobionych z materiałów, które niby się do tego nie nadawały.
 4. Znajdź swój cel. Każdy musi mieć jakiś cel do zrealizowania, wiedzieć co chce osiągnąć. Gdy masz projekt tego co chcesz osiągnąć, wtedy tworzy się łatwiej.
 5. Pytaj. Zadawaj pytania, proś o pomoc, o porady, pytaj o opinię. Znajdź kogoś, komu ufasz i zapytaj “Co myślisz o mojej pracy?”. Znajdź swojego mentora, nauczyciela, kogoś z kogo opinią się liczysz i pytaj go, jak on potrafi tworzyć. 
 6. Dziel się. Pokazuj swoje wynalazki, dziel się doświadczeniem. Nie ma nic gorszego, gdy ktoś stworzy coś fajnego i powie “Nie mogę powiedzieć jak to jest zrobione. To tajemnica”. Nie twórz sekretów, ochrona pomysłów jest nieopłacalna. Jeśli myślisz, że sposób w jaki tworzysz czynią ciebie interesującym człowiekiem, to jesteś w błędzie. Dziel się swoim doświadczeniem, bo ktoś może je udoskonalić i wszyscy na tym zyskają. 
 7. Naucz się, że zniechęcenie i porażki to normalny element każdego projektu. Jeśli zrozumiesz, że tak jest, będziesz mógł kontynuować pracę nad projektem, bo zrozumiesz siebie.
  Jesteś zniechęcony, jest niedzielna noc, a projekt dąży do porażki. Nie martw się tak bardzo. Jutro może będzie trudniej zacząć, ale będziesz miał już doświadczenie.
  Adam mówi, że przez 70% czasu pracy nad projektem martwi się, że nie wie co robi i że nienawidzi tego co buduje. Ale brnie dalej, bo wie, że takie myśli to normalka. Mówi też, że im bliżej jest końca projektu tym bardziej się boi. Bo on lubi tworzyć, a nie kończyć.
  Jeśli zrozumiesz jak działa zniechęcenie, to stanie się ono twoim przyjacielem i będziesz umiał z tym żyć.
  Mówi też, że głupio jest ponosić porażki, to zniechęcające, ale zrozum, że to jest element budowy każdego projektu.
 8. Rób dokładne i uważne pomiary. Musisz wiedzieć gdzie zastosować większą, a gdzie mniejszą tolerancję pomiarów. Jeśli coś ma do siebie ściśle pasować to musi być dokładne. Jeśli może być luźne, możesz zastosować mniejszą dokładność. Róźnica między zawodowym konstruktorem i amatorem jest taka, że ten pierwszy robi dokładne pomiary.
 9. Rób rzeczy dla innych ludzi. Największą przyjemność twórca czerpie z tego, że rzecz którą stworzył może przekazać komuś innemu. Że może mu podarować ten kawałek czasu, który spędził na jej przygotowywaniu, tą historię powstawania i skupienie. Zatem sprawiaj by twoich rzeczy używali inni ludzie.
 10. Adam stwierdził, że jeśli mógłby się przenieść w czasie i powiedzieć coś sobie w młodości to powiedziałby “Używaj więcej chłodziwa!”. Chłodny metal obrabia się łatwiej niż rozgrzany ;-).

Porady są bardzo inspirujące i pewnie przydadzą się przy niejednym projekcie z udziałem Arduino.

Reszta nagrania to ciekawe pytania od publiczności. Polecam.

A ty jakie masz historie z pracy nad swoimi wynalazkami?

Na Youtube jest kanał Tested, który współtworzy Adam Savage i pokazuje w nim jak tworzy różne przedmioty inspirując innych.

Kanał Tested na Youtube

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.