5 Dni z przekaźnikiem Nettigo – Dzień 1 – Co to?

W ofercie Nettigo pojawił się moduł przekaźnika. Jest tani i kosztuje zaledwie 12 zł. Dziś opiszę po co on jest. W następnych dniach dowiesz się jak go podłączyć do różnych płytek i zaprogramować.

image

Przekaźnik to taki włącznik sterowany elektronicznie. Można go np. wpiąć zamiast włącznika twojej lampki nocnej. Z drugiej strony podłączasz twoją ulubioną płytkę – kompatybilną z Arduino albo Raspberry PI i możesz kontrolować przełącznik za pomocą programu, przez komputer lub przez internet telefonem.

image

Wyprowadzenia styków włącznika znajdują przy zaciskach J1. Gdy kontroler wysyła sygnał, to te styki są zwarte, a gdy nie wysyła to są rozwarte i podłączone urządzenie jest wyłączone.

Z drugiej strony są piny sterowania.

  • Vcc podłączasz do pinu zasilania 5V w kontrolerze
  • GND podłączasz do pinu GND w kontrolerze
  • IN podłączasz do dowolnego pinu cyfrowego lub GPIO

Sygnał IN działa tak, że gdy wyślesz mu stan LOW, to przekaźnik nie przewodzi prądu. Gdy wyślesz mu stan HIGH, przekaźnik przewodzi prąd.

Sygnał IN akceptuje poziomy stanów logicznych 5 V i 3.3 V więc wszystkie płytki oparte na AVR (Arduino UNO/LEONARDO/MEGA), jak i na ARM (Arduino DUE, Raspberry PI, Teensy) są obsługiwane.

Moduł przekaźnika wyposażony jest też w LED. Dioda świeci, gdy przekaźnik dostał sygnał i przewodzi prąd.

Moduł pobiera podczas pracy 53 mA prądu.
Jeśli zasilasz Arduino z wyjścia USB, to możesz pobrać z pinu POWER 5V mniej niż 500 mA. Czyli suma prądu pobieranego przez przekaźniki nie może przekraczać tej wartości.

500 mA / 53 mA = 9 przekaźników

Możesz podłączyć do takiego Arduino około 9 modułów.

Gdy zasilasz Arduino przez wtyk zasilacza, zasilaczem około 1 A, wtedy z pinu POWER 5V możesz pobrać około 700 mA prądu.

Gdy chcesz zastosować jeszcze więcej modułów, musisz zasilić je osobnym przewodem z zasilacza, który ma odpowiednią ilość amperów. Większą niż suma poboru prądu przez przekaźniki.

sprae

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.