UNO, DUE & Leonardo

Jeśli ktoś nie śledzi wydarzeń w Open Source Hardware, pewnie nie wie, że właśnie teraz w Nowym Yorku odbywają się targi (? czy to dobre słowo) Maker Faire NYC.

W zeszłym roku, właśnie tam, Arduino Team ogłosił zmiany w rodzinie Arduino – pojawiły się wtedy Arduino UNO oraz Mega 2560. W tym roku wiele osób się zastanawiało, co nowego pokaże Arduino Team.

Najpierw mniej ekscytująca wiadomość – Arduino API oraz IDE wreszcie osiągnęło status prawie 1.0. Prawie, bo od jutra ma być do ściągnięcia i jeszcze około miesiąc będzie trwało poprawianie ewentualnych błędów (oczywiście dotyczy to definicji samego API, bo błędy jako takie będą poprawiane w IDE również po upływie tego miesiąca).

Co to znaczy w praktyce – że wreszcie będzie można być pewnym że działanie, parametry funkcji w API nie będą ulegały zmianie wraz z wydaniem nowego IDE. Czyli programy oparte o API 1.0 powinny działać bez żadnych modyfikacji między kolejnymi wydaniami IDE.

Kolejną nowością, która zainteresuje pewnie większy krąg osób, to fakt, że ma pojawić się nowe Arduino w rodzinie – Leonardo. Ma to być tańsza alternatywa dla UNO, oparta o procesor ATmega32u4.

Drugim nowy członkiem rodziny Arduino stanie się DUE. Format Arduino Mega, ale na pokładzie 32 bitowy procesor ARM (SAM3U ATMELa). Podstawowe dane: 96 MHz, 256 kB flasha, 50 kB RAM, 5 x SPI, 2 x I2C, 5 x UART.

Daty dostępności ani ceny nie są jeszcze znane. DUE ma być w ograniczonych ilościach dostępne jako Developer Edition. Ostateczny kształt i specyfikacja powstanie na podstawie informacji zwrotnej od użytkowników. Planowane sfinalizowanie parametrów DUE oraz rozpoczęcie normalnej sprzedaży na koniec roku 2011.

Arduino Team opracował również WiFi shield, który ma zapewnić łączność z siecią WiFi wszystkim Arduino. Również cena i data od kiedy będzie dostępne nie jest jeszcze znana.

Sporo nowości, nie? 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.