DIY – nowa jakość – maszyna do klonowania DNA

Open Source Hardware zyskało przyczółek w nowej dziedzinie – badanie DNA. Otóż dziś do pierwszych osób został wysłany kit OpenPCR, maszyna do PCR – czyli do powielania łańcuchów DNA. Jest to proces niezastąpiony przy jakichkolwiek pracach dotyczących DNA.

Technika PCR została wymyślona w 1983 a 10 lat później jej autor otrzymał nagrodę Nobla. Urządzenia tego typu są powszechnie spotykane w dobrze wyposażonych laboratoriach – ze względu na ich cenę. Sęk w tym, że OpenPCR jest w sprzedaży za 512 dolarów! Więcej o OpenPCR można poczytać tutaj.

Kwota 500 dolarów to jest zupełnie innego rzędu kwota niż dotychczasowe 3 tysiące i więcej. Badanie nad DNA przenosi się w zupełnie inne rejony zastosowań. Oto przykład wykorzystania tzw ’barcodingu’ czyli identyfikacji gatunku zwierzęcia na podstawie krótkiego wycinku genomu (OpenPCR nie miał nic z tym wspólnego poza tym, że PCR jest niezbędnym procesem w trakcie pozyskiwania danych).

OpenPCR – badania nad DNA zejdą pod strzechy?

PS – jest to też Arduino – na dodatek komunikacja z komputerem jest dość ciekawa – otóż Arduino nie pojawia się w komputerze jako port szeregowy ale jako dysk USB i komunikacja odbywa się przez pisanie komend do specjalnego pliku na tym dysku USB. To są właśnie nowe możliwości, które daje Arduino UNO i Mega 2560 z nowym układem do komunikacji przez USB.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.